Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Psikolog Aslı Gökçe Korkut

Psikolog Aslı Gökçe Korkut

gokcekorkut1@outlook.com

Terapi Gibi Geldi

27 Aralık 2020 - 20:54

Bu sözü çok sık kullanıyoruz değil mi? Belki yakın arkadaşlarla yapılan uzun sohbetlerde, belki dikiş nakışla ilgilendiğimiz saatler, bir şeyler inşa ettiğimiz , yeni yemek tarifleri denedigimiz anlar, doğada yaptığımız uzun yürüyüşler.... Liste herkese göre şekillenebilir. Bir baskasi için "iyi gelen" bize gelmeyebilir. Yine de çoğu insana ortak olumlu etki ettiği düşünülen aktiviteler vardır. Sizin yaparken iyi hissettiğiniz, sakin ve dingin hissettiğiniz aktiviteler gözünüzün önüne geldi mi?  Çok ileride dusunmeye de gerek yok, basit bir cilt bakımı yapmak bile olabilir.

Peki gerçekten insana iyi gelen şeyler terapi gibi midir?

Sanatın, doğanın ve sporun kendi doğalarinda olan terapötik yapıları vardır. Yani kendi içimize dönmemize, düşüncelerimizi ve duygularımı sakince anlamlandırmamıza yardımcı olurlar. 

Psikolojik danışma da kişinin dinginliği arttırmaya yönelik seanslardan oluşur. 
Bizler sanatın, doğanın ve sporun bu terapötik yapısını (iyileştirici denilebili) direkt terapi seansının içinde veya ödevlendirme seklinde, özellikle relaps dediğimiz belirtilerin nüks etme evresinde sıklıkla kullaniyoruz. Bireye yaşam boyu edinebilecegi ilişkisel beceri kazandırmak için bu tarz faaliyetler teşvik edilebilir.
Psikoterapide kullanımı ise günlük yaşayışın aksine çok daha farklı dinamikler ile ve tek başlarına   olmadan bilimsel yöntemlerle uygulanmaktadır.

Bu yazı 535 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum