Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Nuray TOPUZ CERRAH_Doktora Tezi_Yalnızca Ürgüp İlçesi'ndeki Turizm İşletmeleri ve Hanehalkı_Anket Çalışması

Nuray TOPUZ CERRAH_Doktora Tezi_Yalnızca Ürgüp İlçesi'ndeki Turizm İşletmeleri ve Hanehalkı_Anket Çalışması
12 Ekim 2021 - 17:03
Turizm sektörü, Covid 19 pandemi sürecinde de yaşadığımız gibi krizler, mevsimsellik faktörü, emek yoğun bir sektör olması, parçalanmış yapısı ile oldukça kırılgan bir yapıdadır. Ülkemizde, yerel değerlere (doğal, arkeolojik, halk kültürü, vb.) dayalı gelişen ve küçük ölçekli işletmelerin ağırlıkta olduğu turizm destinasyonlarının belirli bir başarı yakaladığı; ancak bazı örneklerde çeşitli sebeplerle bu başarıyı sürdüremediği görülmektedir. Bu turizm destinasyonları zaman içerisinde az gelir bırakan, günübirlikçi ya da kısa süre geceleyen ziyaretçilerin uğrak yerine dönüşebilmekte; diğer taraftan yerel halk da turizmden yeterince gelir elde edememekte, turizmin negatif dışsallıklarına maruz kalabilmekte ve bazı durumlarda ilçedeki yaşam koşullarını karşılayamadığı için taşınmak zorunda kalmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda 13 yıldır Kültür ve Turizm Uzmanı olarak görev yapmakta olan ve aynı zamanda Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde doktora çalışmalarını yürüten Nuray TOPUZ CERRAH tarafından, Prof. Dr. Bilge ARMATLI KÖROĞLU danışmanlığında yürütülen “Mikro ve Mezo Ölçekli Turizm Kümelenmelerinde Topluluk Temelli Yaklaşım: Seferihisar ve Ürgüp Örnekleri” konulu doktora tez çalışması ile, Ürgüp turizm kümelenmesinde destinasyon rekabetçiliğini sürdürmek için küme başarı kriterlerinin belirlenmesi ve yaşanan diğer sorunlar için çözüm önerisi sunulması hedeflenmektedir.

Mezo ölçeği temsilen Nevşehir İli, Ürgüp İlçesi'nde yer seçen turizm işletmeleri* ve Ürgüp İlçesi'nde sürekli ya da mevsimsel olarak yaşayan hanehalkı için 2 farklı anket formu hazırlanmıştır. İlçe ve destinasyon bazında yaşanan sorunların çözümünde siz de katkı sağlamak istiyorsanız lütfen bu anket çalışmasının bir parçası olun. Anketler kapsamında paylaştığınız kişisel bilgilerin bilimsel etik kuralları çerçevesinde kesinlikle gizli tutulacağı; anketler sonucu hazırlanacak tez veya makalede kişi veya firma isimlerinin kesinlikle yer almayacağı taahhüt edilmektedir.

Ürgüp İlçesi Hanehalkı anketine katılmak için lütfen bu linke tıklayınız. https://tr.surveymonkey.com/r/hane_halki
Ürgüp Turizm İşletme anketine katılmak için lütfen bu linke tıklayınız. https://tr.surveymonkey.com/r/turizm_isletmesi

*Anket uygulanacak turizm işletmeleri:
-Asli Konaklama Tesisleri
-Yeme-İçme-Eğlence-Rekreasyon Tesisleri
-Sağlık ve Spor Tesisleri
-Tur Operatörleri-Seyahat Acenteleri
-Hediyelik Eşya Satış Birimleri
-Ulaştırma Firmaları (Hava yolu firmaları, araç kiralama, yerel ulaştırma firmaları)Nuray TOPUZ CERRAH

Kültür ve Turizm Uzmanı

0312 470 85 25

0505 745 50 29
Bu haber 2134 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum